Potvrzeno: Microsoft koupil Mojang

15. září 2014 15:55 / Zdeněk Princ / Novinky / Diskuze (48)

Spekulace z minulého týdne, které naznačovaly překvapivý tah Microsoftu, byly dnes oficiálně potvrzeny. Softwarový gigant koupil švédskou společnost Mojang za 2,5 miliardy dolarů a může tak do svého portfolia zařadit obrovsky populární značku Minecraft.

VYJÁDŘENÍ MARKUSE PERSSONA

Krátce poté, co byla oficiálně oznámena akvizice (detaily níže), se ozval Markus Persson se svým prohlášením. Uvádí všechny osobní pohnutky k tomu, proč se rozhodl svoji firmu prodat, a co bude dělat v budoucnu. Jeho vyjádření přikládáme v nezkráceném překladu:

Nevidím sebe samotného jako herního vývojáře. Vytvářím hry, protože je miluji, protože je to zábava a protože rád programuji. Nevytvářím hry se záměrem, aby se z nich staly velké hity a nesnažím se změnit svět. Minecraft se nicméně velkým hitem stal a lidé mi říkají, že mění svět her. Ani tohle jsem nikdy nezamýšlel. Jistě, člověku to lichotí a je zajímavé dostat se do záře reflektorů.

Před relativně dlouhou dobou jsem se rozhodl vystoupit z rozjetého vývoje Minecraftu. Jens byl tím pravým, kdo měl vývoj převzít a já jsem chtěl sám za sebe vyzkoušet něco nového. Při svém prvním pokusu o vytvoření něčeho velkého jsem ale neuspěl a od té doby jsem se rozhodl držet se menších prototypů a zajímavých výzev. Užíval jsem si to, ale nebyl jsem si příliš jistý, jak zapadám do Mojangu, kde lidé skutečně pracují, nicméně mi neustále říkali, že jsem důležitý pro firemní kulturu, a tak jsem zůstal.

Před několika týdny jsem byl doma s těžkým nachlazením, když internet doslova explodoval nenávistí k mé osobě kvůli nějaké záležitosti s EULA, se kterou jsem vlastně ani neměl co dočinění. Byl jsem trochu zmatený. Nerozuměl jsem tomu. Frustrován jsem pak takhle tweetoval. Později jsem pak viděl video This is Phil Fish na YouTube a začal jsem si uvědomovat, že nemám takovou vazbu na fanoušky, jakou bych si představoval. Stal jsem se symbolem. A já nechci být symbolem, odpovědným za něco velkého, čemu navíc nerozumím, na čem nechci pracovat. Nejsem žádný promotér. Nejsem ani šéf společnosti. Jsem nerd, počítačový programátor, který rád sdílí své názory na Twitteru.

Jakmile tedy bude tento obchod ukončen, opustím Mojang a vrátím se k práci na Ludum Dares a malých webových experimentech. Pokud se mi náhodou podaří vytvořit něco, co přiláká větší pozornost, pravděpodobně to rovněž ihned opustím.

Vzhledem k tomu, že je má image vnímáná dosti zkresleně, neočekávám, že bych z tohohle vyšel bez negativních komentářů, alespoň se už ale v tuto chvíli necítím odpovědný za jejich čtení.

Vím, že tento krok je popřením spousty věcí, které jsem veřejně prohlásil. A nemám na to dobrou odpověď. Jsem si také vědom toho, že mě spoustu z vás vidí jako symbol boje proti korporacím. Ale ani tím nejsem. Jsem člověk a společně s vámi bojuji.

Mám vás rád. Všechny z vás. Děkuji, že jste z Minecraftu udělali to, čím je, ale je vás opravdu hodně a já nedokážu být odpovědný za něco tak velkého. Z jednoho hlediska teď Minecraft patří Microsoftu, z toho obecného ale patří už dlouhou dobu vám všem a to se nikdy nezmění.

A ne, není to o penězích. Je to o mém duševním zdraví.

OFICIÁLNÍ POTVRZENÍ AKVIZICE

Zpráva byla potvrzena v blogu vývojářů z Mojangu, ve kterém zástupci firmy vysvětlují důvody a možné dopady akvizice. V první řadě zmiňují velikost Minecraftu a fakt, že jeho tvůrce a ještě donedávna většinový vlastník firmy - Markus "Notch" Persson - nikdy neočekával tak masivní zájem. Situace mu postupně přerostla přes hlavu a Notch zkrátka odmítl zodpovědnost za něco tak velkého. K duhu mu můžeme přičíst fakt, že se snažil pracovat i na dalších, menších projektech, jako byla karetní hra Scrolls, popularita Minecraftu jej však pokaždé dostihla.

Jediným řešením tedy podle Mojangu bylo značku prodat s tím, že se na trhu pohybuje jen několik firem, které by byly schopné zajistit dostatečný vývoj a podporu, jakou si značka Minecraft zaslouží. "S Microsoftem úzce spolupracujeme už od roku 2012 a stále jsme ohromeni jejich neutuchajícím zájmem o naší hru a její vývoj. Jsme si jistí, že Minecraft bude pokračovat a poroste tím nejúžasnějším směrem," ozývá se s Mojangu. Pravdou však je, že společně s akvizicí vzrůstají obavy, zda se z Minecraftu nestane exkluzivní záležitost pro konzole Xbox, případně některou z nových verzí operačního systému Windows.

I na to, zdá se, mají vývojáři odpověď a snaží se hráče uklidnit. Podle Mojangu není na místě obávat se, že by skončil vývoj nebo podpora jakékoliv z verzí, ve kterých je Minecraft k dispozici. Na druhou stranu ale vývojáři logicky dodávají, že Microsoft není odpovědný za rozhodnutí třetích stran, a pokud by došlo například na ukončení podpory verze pro PlayStation, nikdo s rozhodnutím Sony nic neudělá.

V blogu se samozřejmě řeší také otázka, co bude s Minecraftem dál, na tomto místě už ale vývojáři nepřipouští žádné spekulace a alespoň na začátku celého přidružení k Microsoftu skálopevně tvrdí, že vývoj bude pokračovat očekávaným směrem, nicméně bez hlavních postav společnosti. Ačkoliv se v tuto chvíli ještě přesně neví, kdo ze zaměstnanců ve firmě zůstane, na odchodu je vedle Markuse Perssona i CEO firmy, Carl Manneh, a spoluzakladatel Jakob Porser.

Zdroj: Mojang

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
-1
Cajda napsal 8. 11. 2014 v 09.56

Je to docela logický,že to bude v c++. C++ je velmi výkoný jazyk.Konečně se asi dočkáme toho,že se minecraft nebude sekat jako kvůli té javě

Škoda,chtěl jsem aby byl minecraft v c#,ale tak nic :-DDD

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Samíík napsal 21. 9. 2014 v 13.28

RuThaN: přepíšou to do c++ :) čteš vůbec stránky mojangu???

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Anonymus napsal 20. 9. 2014 v 13.31

neví někdo co mam s minecraftem? Jak převzal microsoft minecraft
nejde se mi příhlásit na ůčet

Nahlásit nevhodný obsah

-1
matejss napsal 17. 9. 2014 v 14.24

playcraft Omg p....

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Anonym napsal 17. 9. 2014 v 11.11

Akutapi: Nevím, co všichni máte proti Microsoftu... Kdyby to koupili Sony, taky by jste psali takové blbosti? "Jako první změna bude přejmenování na Playcraft :)"

Nahlásit nevhodný obsah

-1
angyy napsal 16. 9. 2014 v 18.32

TomKQT : já myslím že ono to není jenom o té hře samotné, ale hlavně o všechny ty autorský práva... Miliony lidí (dětí) po celém světě si kupují tryčka a různé jiné blbinky z MC ... Různé supermarkety dělají akce s motivem MC atd. a za tohle všechno se musí platit autorské poplatky ... Minecraft je prostě in a proto je to zlatá žíla ... (Něco jako angrybirds)
nebo jako když fotbalovej klub koupí hráče za 100 mil. Liber a on si na sebe skoro vydělá za prodeje dresů a jiných předmětů;)

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Akutapi napsal 16. 9. 2014 v 12.16

Jako první změna bude přejmenování na Microcraft :)

Nahlásit nevhodný obsah

20792015
TomKQT napsal 16. 9. 2014 v 12.07

roderix: Myslíš, že Minecraft vygeneruje dalších 2,5 miliardy dolarů?

Nahlásit nevhodný obsah

-1
roderix napsal 16. 9. 2014 v 11.31

Me prekvapuje jak kazdy nadava aniz by se cokoliv s minecraftem zatim stalo.
Stejne jako si nekdo predstavuje ze MS bude programovat minecraft a delat s nim buh vi co.
Microsoft koupil firmu ktera jim dle jejich bude vyelavat natoli, ze jim to tu cenu zaplati. Nejsou natolik blby aby to prekopavali nebo dokonce omezovali modery aby jim to prestalo vydelavat.

Urcite nejakym zpusobme budou komunikovat s vedenim a snazim se jim "radit", takze nejake zmeny tam treba budou, ale nic velkeho bych necekal.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Forest napsal 16. 9. 2014 v 10.46

Každá má svoji cenu :)

Nahlásit nevhodný obsah

20792015
TomKQT napsal 16. 9. 2014 v 08.29

Je to od něj pokrytecké a to zdůvodnění v mnoha věcech hloupé a zbytečné.
Ale ruku na srdce - kdo z nás by se v jeho situaci zachoval jinak :)
Na ten obchod měl plné právo, jak už napsal Prcek, ale šlo to podat i lépe.

(Já osobně bych z toho ale aspoň nevyšel jako pokrytec, protože bych předtím Microsoft a velké korporace nekritizoval ;)

Nahlásit nevhodný obsah

20859114
bares69 napsal 15. 9. 2014 v 22.08

Pro MS určitě dobrý tah, Minecraft mi připadá jako jedna z nejsilnějších herních značek, teď záleží, jak s tím naloží.

RuThaN: Kterou poslední verzi jsi hrál? Připadáš mi totiž dost mimo (třeba redstone ti nic neříká?) :))

Editováno: 15. 09. 2014 v 22.10

Nahlásit nevhodný obsah

-1
vhoo napsal 15. 9. 2014 v 21.10

no v microsoftu snad vědí co dělají, mě to osobně nepřijde jako nějak extra dobrý obchod, daleko víc bych chápal kdyby koupili třeba capcom. Čas ukáže.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
RuThaN napsal 15. 9. 2014 v 21.00

Jinak prijde mi fakt vtipny, kdyz to bude MS programovat v Jave v jazyku, se kterym se snazi celou dobu se svym .Netem souperit.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
RuThaN napsal 15. 9. 2014 v 20.59

Uz je aspon ten Minecraft hotovej? Leta se totiz rikalo, ze je to takova hra nehra, a ze tam se porad to hlavni dodelava.
Co si naposledy pamatuju, tak se tam dalo kopat a craftit a s nejakym modem v noci chodili zombie, proti kterym se bojovalo. Jestli je to porad vsech, tak me to teda moc nepritahuje, protoze nejsem zrovna nejakej posedlej kutil, kteryho by nejak moc bavilo craftit nebo hrat s kostkama ve 3d.. Coz je ano fajn a lepsi nez 3d Studio, ale jaka treskuta zabava me z toho nekouka..

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Mitelin napsal 15. 9. 2014 v 19.50

Jako reakci na koupi a zmrazeni prav pouziti kodu minecraftu
Byly zruseny veskere server projekty a vsichni developeri odešli.
Nyní sepisuji nové API Sponge jenz bude psano odzacatku jako opensource a nebude obsahovat zadny minecraft kod a jako vzdy se očekává že v mnohém předčí Minecraft server. Tudíš jediné čeho mrkvosoft dosah je nasrani velkeho množstvý lidí.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
MasterL napsal 15. 9. 2014 v 19.47

Mno ono to nakonec dopadne tak, ze Microsoft bude diktovat za podporu MC pro PS3, PS4 ze se z toho stane jen exkuzivita Microsoftu. Jeste by mne tedy zajimalo jestli sestihne vidat PSV verze jak bylo slibovano nebo ji jiz nikdy nedockame. Hold mel je koupit Google a byl by klid :-) Pak by si nemohl nikdo stezovat.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
foli napsal 15. 9. 2014 v 19.41

Igni: Hlavně je nutné si uvědomit, že ta společnost už dááávno nebyla jen Notch - tzn. má nějaké "představenstvo" a šmytec...

Nevidím na tom nic, krom toho, že se můžu těšit, na co nového se teď Notch vrhne... Takový je zkrátka život, občas je na čase uzavřít jednu kapitolu a otevřít novou...

Nahlásit nevhodný obsah

20807224
Igni napsal 15. 9. 2014 v 19.27

Ruku na srdce vsichni, kdyby me osobne nabidl Microsoft takovehle prachy, tak je sbalim a do smrti si muzu jen a jen uzivat. Stejne jako moje deti a deti mojich deti. Vy byste to snad udelali jinak?

Nahlásit nevhodný obsah

-1
foli napsal 15. 9. 2014 v 19.26

Prcek: Tak oni Notche nekupují - oni ho jen "vyplatili" a nazdar - teď se může s pěkným budgetem vrhnout do něčeho mnohem většího, nechme se překvapit...

Nahlásit nevhodný obsah