God of War: Ascension Recenze God of War: Ascension

God of War: Ascension

konfrst.jan@gmail.com

konfrst.jan@gmail.com

7. 3. 2013 23:00 2
Reklama

Prequely a restarty zkrátka táhnout. A tento trend se nevyhnul ani chudáku Kratosovi – ten se na počátku své nejnovější inkarnace svých patálií probouzí spoután a málem i zlomen. Avšak hnán touhou po pomstě vůči nikomu menšímu než Bohu války – Aresovi – vydává se náš statný sparťan na cestu lemovanou krví, vyškubaným masem a zdechlými ovladači.

Bojuješ jako Atéňan

Každý malý Atéňan ví, že se bude jednat o cestu strastiplnou a protkanou nástrahami. O čem už ale třeba mluvit je, jsou úvodní kroky v tomto opět fascinujícím univerzu. První nepřátelé sic nijak nepřekvapí, první boss už ale z křesla zvednout dokáže. V roli mladšího a méně prošedivělého Kratose se bude hráč opět cítit nicotný a malicherný v porovnání se vším, co se okolo něho děje.

Ne však, když popadnete do ruky zbraň či všudy přítomná pouta a'la nunčaky. Ty mají roztomilou tuhou trestat nepřítele na vzdálenost delší než běžného dosahu ruky. Samotný soubojový systém pak padne jak ušitý těm, kteří koketovali s posledním dobrodružstvím Dantovým. Náš polobůh v první části své pouti získává zbraně doprovázené elementy zapůjčenými samotným božstvem (jak jinak). K dispozici je tak kupříkladu síla ohně, elektřiny, ledu či zbraně doprovázené dušemi mrtvých od sympaťáka jménem Hades.

Souboje samotné probíhají ale standardně – tlačit je třeba knoflíky různých barev, řetězit komba a honit si trika lze na dosaženém skóre ovlivňujícím odemčený a upravený arzenál. Obtížnost vřele odpovídá zvolenému stupni, na těžký se tak zapotí leckterý polobůh, na nejlehčí lze hru dohrát za pár hodin se všemi souboji odehranými tisknutím jediného tlačítka.

Dobrým reflexem ku štěstí

Tedy, skoro všemi. Řada z nich je opět řešena formou reflexivního mačkání křížků, trojúhelníčků, koleček i čtverečků – ty umí být nepříjemně zrádné jak svojí rychlostí, tak i v tom, že při opakování nemusí být vždy pořadí tlačítek stejné. Takovéto umělé navyšování náročnosti bychom pochopili u většího stupně obtížnosti, ale při hře na nejlehčí úroveň tam nemají co pohledávat. Za tuto neférovost má Kratos palec dolů. Snad nám ho nezláme!

Nicméně neférovost vždy byla druhým jménem God of War. Hráč se s tou mrchou střetne mnohokrát – každý nepřítel je mocný, každý je o násobky hlav vyšší a rovnou exponenciálně silnější. Ovšem toto k sérii patří a je to právě to, co činí z nového God of War opět takovou radost.

Jenže opakovat stále stejný recept, to se nevyplácí a vždy je třeba přijít s něčím novým. A toto je největší slabina nového God of War. Hra opakuje stále stejný recept – bojujete, kloužete se, skáčete (mimochodem také velmi obtížný a přílišnou preciznost vyžadující prvek) a zase bojujete. A toto stále dokola. V první části hry se budete hnát ve stylu Matrixu s plnou hrstí otázek za vědmou, ale upřímně – bude vám to šumák. Mezi vším tím bitím a tlučením si na nějaké vyprávění ani nevzpomenete. A nepomohou tomu ani suché a neosobní němé vzkazy rozeseté po herním světě. Touha autorů představit Kratosovu lidskou stránku se tak úplně nevyvedla.

Čelist v klíně

Naštěstí ale souboje a hráčovo okolí opět povyšují atmosféru a s ní i hratelnost do nebes. Wow momentům viděným v demu se bohužel zbytek hry nedokáže tak docela vyrovnat, ale i přesto se jedná o prostředí, které hrdě ční nad tím, co dokáže předvádět konkurence. Fantazii autorů zkrátka meze nikdo nekladl, a tak je prostředí barevné, nápadité a především ohromné, efektně tak podtrhující jak Kratosovu celkovou nicotnost tak i ještě úctyhodný početní výkon třetího Playstationu.

Ten vedle otevřených prostor umí i vykouzlit skvostné grafické zpracování. Hra vypadá jedním slovem parádně, sice se sem tam nevyhneme facce v podobě slabé textury, ale to nelze autorům vyčítat. Grafika jde ruku v ruce se stylizací světa obřích stvoření a tvoří tak perfektní a kompaktní celek. A ten sníh!

Řecký hlavolam

Nejen bojem je Sparťan živ, což v praxi znamená, že hráč při své pouti narazí i na nejednu hádanku. Ty umí být sice dostatečně nápadité a sympaticky využívat prostředí, lehkých hrátek s časem i křehkostí věků, ale hráče umí občas nepříjemně pozlobit tím, že jeden prostě neví, co má dělat.

Ovšem pokud nebudete vědět co si se sebou počít ve hře sólové, tak přicházejí autoři s novinkou v sérii velmi neobvyklou. Tou je pochopitelně multiplayer, o kterém jsme se podrobně rozepsali v našem preview. Základní premisa síťové hry zůstává neměnná, nechybí zde levelování postavy směrem do nebeských výšin a zachována byla i volba boha, kterému upíšete svojí duši.

Sparta proti Tróji

Zda-li chcete Hadese či Herkula, to je jen na hráči, ale volba to není bezcenná a zásadně ovlivní vývoj postavy, včetně schopností, magie a výbavy. Bojovat poté lze proti sobě navzájem, spolu v týmech nebo i proti mocným bossákům. To vše v doprovodu sedmi dalších prokletých duší a s malou dávkou celkové invence – multiplayer ve hře tedy je, ale postrádá schopnost přikovat hráče k televizi. Za vyzkoušení však rozhodně stojí a autoři zasluhují pochvalu za dnes tak vzácnou chuť experimentovat.

S nadlidským nadhledem hodným jedině naší božské redakci nového Kratose musíme tak akorát poplácat po zádech. Ano, opakuje se, a to i navzdory faktu, že z hlediska času se opakují díly předešlé, zároveň je smutné vidět, jak mizerný vypravěč tenhle Sparťan vlastně je, ale na druhou stranu – řezání a trhání hlav, to Kratos umí i nadále. Nebo lépe – uměl to i kdysi, ještě než nakopal zadky veškerému božstvu. Všechno to násilí odsýpá jedna báseň a je radost na něj pohledět. Vstup do série pro nováčka je to ideální, harcovník si pochutná na kyprém nášupu obohaceném o síťovou složku a oko kritického fanouška s pachutí na jazyku konstatuje, že tohle už přeci jen někde viděl!

God of War: Ascension
PlayStation PlayStation 3

Verdikt

Kratos je zpět a zase trhá uši i s hlavami, jen je škoda, že to dělá stále stejně a neumí přitom i nadchnout i hráčovu mozkovnu. Zato multiplayer je novinkou v sérii dost zásadní. Nezajídá-li se vám již ta řecká mytologie na japonských strojích, jděte do toho!

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama